YAZI İÇERİĞİ

Aşağıda, şarkının Güfte ve Bestecisi ile Makamı belirtilmiştir.

Bestecisine ait Biyografisini bulabilirsiniz.

Şarkıların notaları, Bestecilerin biyografileri ile ilgili yararlandığım Sayın Salih Bora ve Nota Arşivleri.com sitesine, tüm yayın içeriklerini karşılıksız paylaştıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. 

Aramak istediğiniz şarkıyı sayfamızın en üstünde

yer alan "Arama Çubuğu" ile bulabilirsiniz.

Şarkılar seni söyler karaoke

Söz: Fakih Özlem

Müzik: Muzaffer İlkar

Makam: NihavendMuzaffer İlkar, 1910 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiş, Beykoz Rüştiyesi’nde, daha sonra Kadıköy İdadisi’nde tahsilini tamamlamıştır. Hayatını ticaret yaparak idame ettiren Muzaffer İlkar, 1938 yılında Zeynep Dizen’le evlenmiş ve iki kızı olmuştur. Hafif Batı Müziği Sanatkarı Sibel Egemen, Muzaffer İlkar’ın torunudur.


Sanat hayâtı

Muzaffer İlkar’ın ilk musiki hevesi, 1916 yılında (altı yaşında) Kemani Cevdet Çağla ve Vamik Bey’in Çubuklu Gazinosu’ndan Beykoz’daki evine dönerken, sandalda okudukları gazelin etkisi altında kalarak başlamış. İlkokul sıralarında müzik öğretmenin ilgisini çeken İlkar, müzik öğretmenin olmadığı zamanlarda müzik derslerini sınıfa tekrarlatmak için mümessil tayin edilmiş.


Kadıköy İdadisi’nde okula devam ederken Şark Musiki Cemiyeti’ ne girmiş. Leon Hancıyan, Bogos Efendi ve Dr. Hamit Bey’den ilk musiki bilgisini almaya başlamış. Yakın aile dostları olan Fulya Hanım’ın ilgisini çekerek fasıllara katılmaya başlamış.


Sonraları bir gazetenin yaptığı yarışmada başarılı görülen İlkar, Radyo İdaresi’nin dikkatini çekmiş ve Kemani Raşit Erer, Mes’ud Cemil Bey ve Kanuni Vecihe Deryal’dan oluşan hocalardan dersler almaya başlamış.


1938 yılında Ankara Radyosu’nun açılması ile Ankara’ya gelmiş, Nuri Halil Poyraz, Refik Fersan ve Mes’ud Cemil gibi titiz üstatların eğitimine tabii tutulmuştur. Burada makam, üslup ve nazariyat bilgilerini ilerlettikten sonra Ankara Devlet Konservatuarı’na başlamış, üç yıl süre ile; Cevat Memduh Atlar, Nurullah Şevket Taşkıran, Ulvi Cemal Erkin ve Saadet İkesus’tan batı müziğinin her alanında dersler almıştır.


Muzaffer İlkar besteleri

1955 yılında Ankara Radyosu Türk Müziği Şefliği görevine getirilen Muzaffer İlkar, gerek idarecilik gerekse kişilik olarak herkesin beğenisini kazanmıştır. Ankara Radyosu’nun Türk Müziği müdürlüğünden 1975 yılında yaş sınırından emekli olan Muzaffer İlkar, eserleri bir zamanlar radyolarda ve plaklarda en fazla çalınan bestecilerin başında gelirdi.


”Şarkılar seni söyler, dillerde nağme adın”, ”Madem ki gidiyorsun bırakıp burada beni”, ”Beni canımdan ayırdı, gönlümü yıktı temelden”, ”Gönül penceresinden ansızın bakıp geçtin”, ”Tadı yok sensiz geçen ne baharın ne yazın”, ”Gözlerimden yüzün, kulaklarımdan sesin silinmedi senelerdir”, gibi zamanında çok meşhur olan eserleri Türk Müziği’nin popüler sanatçılarının gözde şarkıları olmuş ve günümüze kadar tazeliğini sürdürmektedir.


Nihâvend makamındaki “Bu aşkın namesiyle coşmuştu gönül” şarkısı ile bestecilik hayâtına başlayan ve elimizde T.R.T. kayıtlarına göre 100 kadar bestesi bulunan Muzaffer İlkar, 23 Şubat 1987 tarihinde İstanbul’da vefat etmiştir.

Kaynak: Salih Bora

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop Şarkılar için hazırlanmış Yüzlerce Karaoke, Nota arşivi