Kulaklıklarla Şarkı söylemek

YAZI İÇERİĞİ

Aşağıda, şarkının Güfte ve Bestecisi ile Makamı belirtilmiştir.

Bestecisine ait Biyografisini bulabilirsiniz.

Şarkıların notaları, Bestecilerin biyografileri ile ilgili yararlandığım Sayın Salih Bora ve Nota Arşivleri.com sitesine, tüm yayın içeriklerini karşılıksız paylaştıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. 

Aramak istediğiniz şarkıyı sayfamızın en üstünde

yer alan "Arama Çubuğu" ile bulabilirsiniz.

Bu akşam bütün meyhaneleri dolaştım İstanbul'un karaoke

Söz: Turhan Oğuzbaş

Müzik: Avni Anıl

Makam: KürdilihicazkarTurhan Oğuzbaş, 1933 yılında Mersin’de dünyaya gelmiş, 15 Mayıs 1997 tarihinde, İstanbul’da vefat etmiştir. İlköğrenimini Mersin İsmet Paşa İlkokulu’nda, ortaöğrenimini Mersin Lisesi’nde tamamlamış (1955) ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirmiştir. (1960)


ABC, Yeni Vatan, Hey, gazete ve dergilerinin sanat sayfalarını yönetmiş, reklam şirketlerinde yönetici, prodüktör ve hukuk müşaviri olarak görev aldı ve serbest avukatlık yapmıştır. Akdeniz, Yelpaze, Varlık, Yeditepe, Hisar, Kaynak, Türk Dili gibi dergi ve gazetelerde şiirleri, yazıları yayınlanmıştır.


Ölümünün 12. yıldönümünde Avukat Şair Turhan Oğuzbaş, İstanbul Barosu Başkanlığı konferans salonunda düzenlenen bir törenle anılmış, anma yanında, adına düzenlenen şiir dinletisine; sevenleri, avukatlar ve sanatseverler katılmıştır. Katılımcılar arasında bulunan kızı Rana Oğuzbaş, babasıyla ilgili anılarını aktarmış ve İspanyol meyhanesi başta olmak üzere şiirlerini sunmuş, babasının beş tane şiir kitabı olduğunu ve şiirlerinden çoğunu eşi Güngör Oğuzbaş’a yazdığını belirtmiştir.


Turhan Oğuzbaş kimdir

Basılmamış şiirlerini de kitaplaştırmayı düşündüklerini söylemiş, İstanbul Barosu Kültür Sanat Komisyonu Başkanı Av. Ümit Başer’in yönettiği şiir dinletisinde, Komisyon Üyesi Av. Tunay Gürsel de bulundu ve düşüncesini aktarmıştır. Nahit Oral, Muhsin Durucan ve Şükrü Kaya, Oğuzbaş’ın şiirlerini yorumladılar ve anılarını aktardılar. Turhan Oğuzbaş’ın dillerden düşmeyen onlarca yapıtı vardır.


Yapıtlarından bazıları:


İspanyol meyhanesinde seni aradım (1964),

Yaşanmamış mektuplar (1965),

Gözlerin İstanbul senin (1966),

Sonbahar rüzgârları (1967) ve

Beyaz kasımpatılar (1969)

Kaynak: Salih Bora

4 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop Şarkılar için hazırlanmış Yüzlerce Karaoke, Nota arşivi