YAZI İÇERİĞİ

Aşağıda, şarkının Güfte ve Bestecisi ile Makamı belirtilmiştir.

Bestecisine ait Biyografisini bulabilirsiniz.

Şarkıların notaları, Bestecilerin biyografileri ile ilgili yararlandığım Sayın Salih Bora ve Nota Arşivleri.com sitesine, tüm yayın içeriklerini karşılıksız paylaştıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. 

Aramak istediğiniz şarkıyı sayfamızın en üstünde

yer alan "Arama Çubuğu" ile bulabilirsiniz.

Seni nasıl sevdim bunu bil ki karaoke

Söz. Asuman Polat

Müzik: İrfan Özbakır

Makam: RastBabası Ziya Bey, annesi Ulviye Hanım olan ve 1926 yılında Amasya’da dünyaya gelen İrfan Özbakır, ilk öğrenimini Amasya’da tamamladı. Küçük yaşta fark edilen musiki yeteneği nedeniyle Amasya’da Ali Şener, Mustafa Türköver ve Rasim İstanbul’dan ders aldı.


1947 yılında vatani görevini yapmak için İstanbul’a gitti. Burada ünlü isimleri tanıma olanağı buldu. Şefik Hürmeriç, Cavit Ongun, Kemal Gürses gibi hocalardan aldığı derslerle; usul, makam, nazariye, edebiyat, solfej ve repertuar bilgilerini güçlendirdi.


Aynı yıl İstanbul Belediye Konservatuarı’na girdi. İlk önce keman çalmayı öğrenen Özbakır, konservervatuarda ud ile ilgilendi ve kendi kendine ud çalmayı öğrendi. İstanbul Radyosu’nda 7 yıl süreyle fasıl heyetinde çalışan Özbakır, uzun yıllar solistlere ud ile eşlik etti.


1960 yılında Yüksel hanımla evlenen Özbakır’ın Ümit ve Bilgehan isimli iki çocuğu oldu. Yüksel Özbakır, kendisine musiki çalışmalarında yardım ve destek oldu. Bazı şarkılarının güftelerini yazdı.


Ayşe Tunalı, Sinan Özen, Emel Sayın, Muazzez Ersoy gibi ünlülere ders verdi. 500’den fazla bestesi olan İrfan Özbakır’ın eserleri plaklarda, kasetlerde ve CD albümlerinde ölümsüzleştirmiştir.


14 Aralık 2003 tarihinde İrfan Özbakır, Marmaris’in Armutalan Beldesi’ndeki evinde fenalaşarak kalp krizi geçirdi ve hayâtını kaybetti. Sanatçının yakınları, cenazeyi Marmaris Devlet Hastanesi’ne getirdi ve vasiyeti üzerine, doğum yeri olan Amasya’da toprağa verdi.

Kaynak: Salih Bora

0 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop Şarkılar için hazırlanmış Yüzlerce Karaoke, Nota arşivi