Kulaklıklarla Şarkı söylemek

YAZI İÇERİĞİ

Aşağıda, şarkının Güfte ve Bestecisi ile Makamı belirtilmiştir.

Bestecisine ait Biyografisini bulabilirsiniz.

Şarkıların notaları, Bestecilerin biyografileri ile ilgili yararlandığım Sayın Salih Bora ve Nota Arşivleri.com sitesine, tüm yayın içeriklerini karşılıksız paylaştıkları için sonsuz teşekkür ediyorum. 

Aramak istediğiniz şarkıyı sayfamızın en üstünde

yer alan "Arama Çubuğu" ile bulabilirsiniz.

Sevil neşelen sevme yanarsın karaoke

Söz: Turgut Yarkent

Müzik: Sadettin Öktenay

Makam: NihavendSâdettin Öktenay, 1930 yılında dört çocuklu ailenin en büyük oğlu olarak Adana’da dünyaya geldi. İlkokul sıralarında ud ile müzik çalışmalarına başladı. Daha sonra kânun çalmayı öğrendi.


Ankara’ya giden Öktenay, kanun çalışmalarını Ankara musiki sevenler derneği’nde devam etti. 1960 yılında Ankara Radyosu’na kanun sanatçısı olarak girdi. 1969 yılında İstanbul radyosu’na geçen Öktenay, aynı yıl Şükaran Hanım’la evlendi.


Ortanca oğlunu 1988 yılında trafik kazasında kaybetti. Oğlunun ölümüne çok üzülldü ve çok etkilendi. Hepimizin aşk şarkısı olduğunu düşündüğümüz Nihâvend makamındaki “Günlerdir içime çöktü ayrılık” şarkısını onun için besteledi.


Bu acıya fazla dayanamadı ve oğlun ölümünden bir yıl sonra, 15 Mart 1989 tarihinde İstanbul’da vefat etti ve İstanbul – Yeniköy Asri Mezarlığı’na gömüldü. Reformist dönemin usta bestekârlarından olan Sâdettin Öktenay, musikimize 60 civarında eser bırakmıştır. Eserlerinde fantezi formunu tercih etmiş ve şarkılarının bir bölümü de filmlere konu olmuştur. Kaynak: musikiklavuzu.net

Kaynak: Salih Bora

3 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör

Türk Sanat Müziği, Türk Halk Müziği, Pop Şarkılar için hazırlanmış Yüzlerce Karaoke, Nota arşivi